Make your own free website on Tripod.com

Karasu'nun Web Sitesi

TANITIM

ANA SAYFA
HAKKIMIZDA
Forum Sitemiz
KARASU'NUN TANITIMI
Karasu'nun Tarihi
Karasu'dan Görüntüler
Iletisim

KARASU HAKKINDA
Tarihi Durumu

Karasu 1933 yılında Kocaeli ili Adapazarı ilçesine bağlı bir bucak iken, 1933 yılında çıkartılan 2202 sayılı kanunla Kocaeli iline bağlı bir ilçe olmuş ve 1954 yılında Sakarya ilçesinin il olması ile Sakarya ilinin ilçesi olmuştur.

Coğrafi Durumu

Karasu ilçesi Batı Karadeniz kıyısında olup, güneyindeki il merkezi olan Adapazarı’na 52 Km. uzaklıktadır. Doğusunda Kocaali ilçesi (16 Km.), batısında Kaynarca ilçesi (42 Km.) bulunmaktadır. İlçe merkezinin batısında Sakarya Nehri denize dökülmektedir. İlçemizde İncilli Mahallesi, Kabakoz Mahallesi, Yalı Mahallesi, Yenimahalle, Aziziye Mahallesi ve Kuzuluk Mahallesi olmak üzere altı adet mahalle bulunmakta olup, ilçemiz son nüfus sayımına göre 25.000 kişidir.

Sosyal ve Ekonomik Yapısı

İlçemiz halkı yoğun olarak Trabzon ve Rize illerinden gelen Karadeniz kökenli ve yine Doğu Karadeniz’den gelen Gürcü kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Son yıllarda özellikle Kars olmak üzere doğu kökenli ve azda olsa balkanlardan gelen göçmen vatandaşlarımızda mevcuttur. ilçenin asıl yerlilerinin çoğu ya köylere çekilmiş ya da ilçeden göç etmişlerdir. İlçemizde halkın %95’i okuryazar olup, geçimlerini tamircilik, fındık, yazın ise turizmle sağlamaktadır. İlçe Tarımı çoğunlukla fındık olup, bunun haricinde mısır, şeker pancarı, fasulye ve buğday yetiştiriciliği önemli sayabileceğimiz gelir kaynağıdır. Ayrıca ilçemiz, Yenimahalle semtinde halkın çoğunluğu geçimini balıkçılık ile sağlamaktadır.

Gerçek Karasu  Web Sitesi